Trądzik – Objawy i przyczyny

Trądzik – Objawy i przyczyny

Duży procent nastolatków cierpi na trądzik, a stan ten często utrzymuje się do dorosłości. Warunek występuje, gdy pory skóry stają się zablokowane, co pozwala na nadprodukcję olejów i bakterii do jedzenia na nich. Bakterie te wytwarzają bolesne stany zapalne na skórze. Inne przyczyny trądziku to zaburzenia równowagi hormonalnej, czynniki dietetyczne i stres. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu lub udaj się na wizytę do dermatologa.

Gruczoły łojowe

Skóra pokryta jest gruczołami zwanymi łojowymi. Pochodzą one z tych samych komórek macierzystych, które tworzą naskórek i może być ich nawet od 2500 do 6000 na cal kwadratowy. Aktywność gruczołów łojowych powoli maleje po urodzeniu i stają się prawie nieaktywne między drugim a szóstym rokiem życia. Gdy dojrzewanie ustawia w, jednak, gruczoły łojowe zaczynają się zwiększać w liczbie, co prowadzi do nadprodukcji sebum i trądzik.

Podstawowym objawem hiperplazji łojowej jest pojawienie się małych guzków pod skórą. Te guzki mają białą lub żółtą krawędź zewnętrzną i mogą mieć lekkie wgłębienie w środku. Te guzki mogą pojawiać się pojedynczo lub skupione razem. Gruczoły łojowe znajdują się na całym ciele i mogą powstawać niemal wszędzie. Ludzie z trądzikiem mają tendencję do hiperplazji gruczołów łojowych.

Gruczoły wydzielają substancję zwaną sebum, która jest mieszaniną tłuszczów, estrów woskowych i resztek komórkowych. Sebum jest odprowadzane z przewodu łojowego i tworzy cienką, tłustą warstwę na powierzchni skóry. Ten olej jest niezbędny do utrzymania elastyczności skóry i zapobiega wchłanianiu przez nią zbyt dużej ilości wody. Gruczoły łojowe zazwyczaj przyczepiają się do mieszków włosowych i uwalniają sebum do kanału mieszkowego.

Zatkane mieszki włosowe

Zatkane mieszki włosowe są winowajcą wybuchów trądziku. Te zatkane mieszki włosowe mogą być wypełnione nadmiarem oleju, martwymi komórkami skóry i bakteriami. Kiedy stają się one zapalone, produkują pryszcze, które są podniesione, czerwone plamy z białym centrum. Podczas gdy gruczoły potowe są rzadko zaangażowane w trądzik, mogą zatykać mieszki włosowe i prowadzić do trądziku breakouts.

Zapalenie spowodowane przez zatkane mieszki włosowe jest najczęstszym objawem trądziku. Zatkane ściany mieszków włosowych uwalniają bakterie, komórki skóry i sebum. Te bakterie powodują stan zapalny i bolesne zmiany. Na szczęście, zapalenie może być rozwiązany z leków doustnych i procedur. Oprócz zapalnych skutków ubocznych, zatkany mieszek włosowy może prowadzić do wysypki.

Folliculitis jest kolejną przyczyną trądziku. Zapalenie mieszków włosowych powoduje bolesną wysypkę. Skóra może wydawać się skorupiasta, a infekcja może rozprzestrzeniać się na inne mieszki włosowe. Może to być problem krótkoterminowy lub długoterminowy. Czasami zapalenie mieszków włosowych jest spowodowane infekcją i powoduje bolesny czyrak. Leczenie może obejmować maść antyseptyczną lub doustne antybiotyki.

Dieta

Czy Twoje wypryski są hormonalne, genetyczne, czy spowodowane przez czynnik środowiskowy, dieta może mieć znaczący wpływ na stan trądziku. Rafinowane węglowodany, takie jak biały chleb, chipsy ziemniaczane i płatki kukurydziane, podnoszą poziom cukru we krwi w szybki sposób. Prowadzi to do zatkania trądziku, ponieważ gruczoły łojowe są nadaktywne, produkując dużo oleju. Wysoki poziom insuliny sprzyja również stanom zapalnym, które są pożywką dla bakterii P. Acnes. Na szczęście istnieją sposoby na zarządzanie objawami trądziku poprzez zdrową dietę, która zawiera pokarmy o niskim indeksie glikemicznym.

Pokarmy o wysokiej zawartości jodu mogą powodować trądzik. Podczas gdy mleko może powodować stan zapalny w organizmie, produkty mleczne nie prowadzą do większej ilości wybuchów trądziku u większości ludzi. Ponadto, wysoki poziom jodu w żywności, takich jak kelp, zostały powiązane z trądzikiem w niektórych osób. Kelp jest wyciąg z wodorostów często stosowane w napojach sportowych. Chociaż badania nie wykazały dokładnego związku między niektórymi pokarmami a trądzikiem, zrównoważona dieta i regularne ćwiczenia są dobrym sposobem, aby pomóc Ci kontrolować swoje wypryski i poprawić swoją skórę.

Badania wykazały, że jedzenie dużej ilości błonnika może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi, co z kolei może pomóc w zapobieganiu wyprysków trądzikowych. Płatki owsiane, w szczególności, są pełne kwasów tłuszczowych omega-3, które obniżają stan zapalny i białko IGF-1. Dieta bogata w te pokarmy została powiązana z mniejszą ilością wykwitów trądzikowych niż dieta wysokotłuszczowa. Jednak wyniki te potrzebują więcej badań, aby udowodnić, czy dieta rzeczywiście powoduje trądzik.

Światło słoneczne

Zdobycie zbyt dużo słońca może prowadzić do poważniejszego trądziku. Nie tylko promienie UV mogą powodować suchą, czerwoną skórę, ale także zwiększają ryzyko raka skóry. Nie tylko to, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe może również powodować głębsze zmarszczki. Długoterminowe skutki ekspozycji na słońce są dobrze udokumentowane. Jednak dla wielu osób korzyści wynikające z ekspozycji na słońce przewyższają ryzyko. Oto trzy sposoby, że słońce może zaostrzyć trądzik i zmniejszyć jego objawy:

Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne zwiększa ryzyko wystąpienia trądziku, co może być skutkiem ubocznym stosowania leków na trądzik. Ponadto, światło słoneczne może prowadzić do ciemnych plam po zagojeniu się pryszczy. Promienie ultrafioletowe słońca mogą uczynić skórę bardziej wrażliwą, a leki na trądzik mogą zwiększyć wrażliwość skóry na słońce. Ponadto, ekspozycja na słońce zwiększa pocenie się, co daje bakterie miejsce do rozwoju i przyczynia się do więcej breakouts trądzik.

W uzupełnieniu do podejmowania trądzik gorzej, ekspozycja na słońce może prowadzić do przedwczesnego starzenia się i zmarszczki. Nawet krótka ekspozycja na słońce może uszkodzić komórki skóry. Z tego powodu osoby z trądzikiem powinny stosować filtry przeciwsłoneczne. Wybierz filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania z SPF co najmniej 30. Przy zakupie kremu z filtrem uważnie czytaj etykiety. Szukaj marek bezolejowych i niekomedogennych. Szkodliwe promienie UV mogą prowadzić do zmarszczek, kurzych łapek i nie tylko.

Nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu pomaga osobom cierpiącym na trądzik pozbyć się plam i blizn. Działa również jako środek antybakteryjny, pomaga skórze zrzucić martwe komórki i sprawia, że blizny są mniej widoczne. Nadtlenek benzoilu jest dostępny w wielu różnych formach i stężeniach, dzięki czemu można znaleźć ten, który działa najlepiej dla Twojego typu skóry i konkretnego problemu skórnego. Jednak należy pamiętać, aby przeczytać instrukcje etykiety produktu przed użyciem tego leku trądzik.

Nadtlenek benzoilu jest potężnym leczenia trądziku, ale to zajmie kilka tygodni, aby pracować. Zawsze dać mu kilka tygodni, aby pokazać efekty, i skonsultować się z dermatologiem, jeśli próbowałeś go i nadal mają trądzik. Istnieje szansa, że masz poważniejszą chorobę skóry niż myślisz. Jeśli miejscowe rozwiązanie nie pomaga trądzik, należy odwiedzić dermatologa i szukać leczenia z lekiem na receptę.

Jeśli próbowałeś over-the-counter leki na trądzik i nie pracował, może chcesz rozważyć alternatywę do nadtlenku benzoilu. Te zabiegi są bezpieczne i skuteczne, ale mogą również powodować skutki uboczne. Nadtlenek benzoilu jest miejscowym żelem o właściwościach antybakteryjnych, który może być stosowany na skórę dwa razy dziennie. Nadtlenek benzoilu jest antybiotykiem powszechnie stosowanym w przypadku umiarkowanego do ciężkiego trądziku. Lek jest również skuteczny, gdy stosuje się go w połączeniu z antybiotykami.

Dieta może pogorszyć trądzik

Jeśli masz skłonność do wylewów trądzikowych, dobrym sposobem zapobiegania dalszym problemom z trądzikiem jest wyeliminowanie rafinowanej, przetworzonej żywności z diety. High-GI żywności, takich jak słodkie napoje gazowane i biały chleb, podnieść poziom insuliny, co zwiększa ryzyko rozwoju trądziku. Ponadto, te rodzaje żywności powodują, że Twoja skóra produkuje więcej oleju i zatyka pory. Ponadto, stres powoduje trądzik do worsen.

Wielu ekspertów twierdzi, że niektóre pokarmy powodują trądzik i że wycinanie tych pokarmów z diety poprawi stan trądziku. Inni nie zgadzają się, twierdząc, że dieta ma niewiele wspólnego ze zdrowiem skóry. Jednak ważne jest, aby zauważyć, że nie wszystkie węglowodany są tworzone równe, a złe rodzaje węglowodanów może powodować trądzik. Niektóre pokarmy są bardziej kwaśne niż inne. Aby uniknąć najczęstszych źródeł kwaśnej skóry, spróbuj trzymać się żywności o niskiej zawartości glikemii.

Niektóre badania znalazły związek między spożyciem mleka a obecnością trądziku, ale nie znalazły żadnych rozstrzygających dowodów. Pomimo tego, nadal jest możliwe, że dieta może pogorszyć warunki trądziku. Na szczęście istnieją pokarmy, które są związane z trądzikiem i możesz przetestować, aby zobaczyć, które z nich powodują najwięcej problemów. Jeśli nie można uniknąć mleka lub mleka krowiego, należy spróbować wyciąć z powrotem na tej konkretnej żywności.

Leki na trądzik

Leki na trądzik są powszechnie przepisywane w celu leczenia trądziku, który jest chorobą zapalną skóry. Ogólnie działają one poprzez ukierunkowanie czterech czynników, które przyczyniają się do powstawania zmian: zwiększone wydzielanie sebum, hiperkeratynizacja, Propionibacterium acnes oraz odpowiedź zapalna. Leki te mogą również pomóc w zapobieganiu powstawania blizn potrądzikowych i zmniejszeniu psychologicznego wpływu choroby. Zarówno doustne, jak i miejscowe retinoidy mogą pomóc w walce z bakteriami trądziku.

Podczas konsultacji z pracownikiem służby zdrowia, dermatolog może zdiagnozować podstawową przyczynę trądziku. Podczas konsultacji, lekarz może zapytać Cię o poziom stresu, czy masz członków rodziny z trądzikiem, lub czy masz cykl menstruacyjny, który wyzwala swoje ogniska. W ciężkich przypadkach, może trzeba zobaczyć dermatologa, aby uzyskać przepisane leki na trądzik.

W niektórych przypadkach, niektóre leki na trądzik może podrażniać skórę. Over-the-counter produkty z nadtlenkiem benzoilu może podrażniać skórę. Wiele z tych over-the-counter zabiegi mogą powodować zaczerwienienie, złuszczanie, i inne skutki uboczne. Niektóre mogą również powodować poważne reakcje, a lekarz może przepisać inne leczenie. Podczas gdy większość over-the-counter leki na trądzik są bezpieczne i skuteczne, niektóre mogą powodować poważne skutki uboczne, które mogą wymagać natychmiastowej pomocy medycznej.

Podobne Artykuły