Bezsenność – objawy

Bezsenność – objawy

Jeśli cierpisz na bezsenność, istnieje wiele dostępnych opcji leczenia. W przypadku krótkotrwałej bezsenności, przełączenie leków lub zmiana nawyków może wystarczyć. W dłuższym okresie czasu, jednak terapia poznawczo-behawioralna może być konieczna. Terapia poznawczo-behawioralna skierowana jest na myśli, które przyczyniają się do słabego snu i może być pomocna w leczeniu długotrwałej bezsenności. Strategie samopomocy mogą być również pomocne w leczeniu bezsenności. Poniżej wymieniono niektóre z tych opcji:

Stres

Bezsenność jest częstym objawem stresu, ale przyczyny nie zawsze są takie same. Podczas gdy jedna trzecia dorosłych będzie cierpieć na bezsenność, stan ten może być również spowodowany przez inne warunki medyczne. Na przykład, niektóre kobiety doświadczają nocnych potów podczas ciąży, podczas gdy niektórzy mężczyźni cierpią na bezsenność z powodu zmian hormonalnych. Niezależnie od przyczyny bezsenności, znalezienie rozwiązania jest ważne. Bezsenność może być tymczasowa lub przewlekła, dlatego ważne jest, aby znać swoje opcje i określić, co powoduje bezsenność.

Najczęstszą przyczyną bezsenności jest przewlekły stres, który zakłóca naturalny cykl snu i czuwania organizmu. Wewnętrzny zegar mówi organizmowi, kiedy ma spać, obudzić się i odpocząć. Ludzie, którzy cierpią z powodu przewlekłego stresu w ciągu dnia, częściej mają problemy z zasypianiem i słabą jakość snu. Chociaż może to brzmieć dziwnie, aby myśleć o stresującym dniu, może zakłócić sen poprzez zmniejszenie jakości głębokiego snu i REM (rapid eye movement) snu. Sen REM jest niezbędny dla zdrowia psychicznego organizmu, a przewlekły stres może zmienić emocjonalną zawartość twoich snów.

Inną przyczyną bezsenności jest ostry stres spowodowany zmianami w twoim miejscu do spania. Na przykład nowe dziecko może sprawić, że sypialnia będzie bardziej stresująca, a dziecko może doświadczyć problemów ze spaniem z rodzeństwem. Nawet przeprowadzka do nowego miejsca może spowodować krótkotrwałą bezsenność. Objawy zwykle ustępują, gdy minie stresująca sytuacja. Jednak niektórzy ludzie wpadają w cykl niepokoju w ciągu dnia i bezsenności, który jest wywoływany przez stres.

Wydarzenia życiowe

Związek między wydarzeniami życiowymi a objawami bezsenności był długo dyskutowany. W tym badaniu zbadano związek między bezsennością a utratą pracy. Autorzy zbadali związek między wydarzeniami życiowymi a objawami bezsenności za pomocą krzyżowej analizy panelowej. Przebadali 137 uczestników, którzy wypełnili Harmonogram Zdarzeń Życiowych i Trudności po tym, jak zostali zwolnieni lub w inny sposób stracili pracę. Nasilenie trudności było oceniane przez panel konsensusu w oparciu o zoperacjonalizowane kryteria. Stosując regresję logistyczną i regresję liniową, badacze byli w stanie oszacować częstość występowania zaburzeń bezsenności u osób spełniających kryteria ICSD-2/3.

Autorzy doszli do wniosku, że związek między stresującymi wydarzeniami życiowymi a objawami bezsenności jest złożony, ale skutki każdego z wydarzeń są często powiązane. Bezsenność była istotnie związana z niekorzystnymi wydarzeniami z dzieciństwa, takimi jak nadużycia lub rozwód, oraz z zaburzeniami zdrowia psychicznego w wieku młodzieńczym. ACL stwierdził, że wydarzenia życiowe związane ze stresem mogą w większym stopniu przyczyniać się do bezsenności niż wydarzenia pozytywne. Jednak inne czynniki mogą również odgrywać rolę. Osoby z zaburzeniami lękowymi częściej doświadczają bezsenności po przeżyciu traumatycznych wydarzeń życiowych.

Bezsenność jest również powszechna wśród kobiet, kiedy cykle menstruacyjne i zmiany hormonalne zakłócają sen. Ciąża, cykl menstruacyjny i menopauza to niektóre z wydarzeń, które mogą zakłócić sen. Ponadto, wpływ starzenia się na sen również sprawiają, że bezsenność jest bardziej powszechna. Ponadto, osoby z zaburzeniami zdrowia psychicznego i niektórych leków może wystąpić zaburzenia snu. Ostatecznie, bezsenność może prowadzić do gorszej pamięci i koncentracji i może zakłócać codzienne życie.

Nawyki

Bezsenność może powodować wiele problemów dla ciała i umysłu, w tym zmęczenie, słabą koncentrację i kłopoty z pamięcią i koncentracją. Możesz mieć trudności z zasypianiem z powodu stresu lub choroby, w tym depresji, lęku lub choroby tarczycy. Uzyskanie dobrego snu w nocy może być trudne, ale jeśli cierpisz na bezsenność, istnieją sposoby leczenia tego stanu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Bezsenność może być spowodowana przez wiele rzeczy i ważne jest, aby zająć się podstawową przyczyną problemu, aby można było znaleźć leczenie. Twój lekarz może przepisać leki lub zasugerować terapię behawioralną, aby pomóc Ci zmienić swoje nawyki i uzyskać lepszy sen. Jeśli bezsenności nie da się wyleczyć za pomocą prostych zmian w stylu życia, warto odwiedzić specjalistę od snu, aby uzyskać dalszą pomoc. Bezsenność jest często objawem innych problemów.

Jeśli nie dostajesz wystarczającej ilości snu, możesz cierpieć na jet lag lub problemy związane z przesunięciem. Twój lekarz zapyta Cię o historię choroby i Twoje nawyki dotyczące snu. Lekarz może zasugerować zmianę stylu życia, np. ograniczenie kofeiny lub regularne ćwiczenia. Jeśli mimo starań nadal masz problemy ze snem, porozmawiaj ze specjalistą od zdrowia psychicznego. Wiele terapii jest skutecznych i niedrogich. Możesz również chcieć skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, jeśli twoja bezsenność utrzymuje się.

Niekiedy twoja bezsenność jest wynikiem podstawowego problemu zdrowotnego. Jeśli tak jest, twój lekarz może zalecić kurs leków lub operacji, aby rozwiązać problem. Można też zmniejszyć ilość przyjmowanych leków lub całkowicie je wyeliminować. Aby poprawić jakość snu, spróbuj zmienić swoje nawyki i środowisko. Jeśli uda się zidentyfikować przyczynę, leczenie będzie bardziej skuteczne. Istnieje wiele prostych zmian, które możesz wprowadzić w swoim środowisku.

Precepta na tabletki nasenne

Jeśli masz problemy ze snem, prawdopodobnie słyszałeś o tabletkach nasennych na receptę. Te leki mogą wydawać się świetnym sposobem na uzyskanie trochę snu, ale nie działają dla wszystkich. Badania wykazały, że leki te mogą spowodować, że pacjent stanie się fizycznie i psychicznie uzależniony od nich, a powinny być one przyjmowane tylko przez krótki okres czasu. Mogą one jednak pomóc ludziom z bezsennością i zmniejszyć depresję.

Niektóre tabletki nasenne na receptę są dostępne w postaci leków przeciwdepresyjnych lub przeciwlękowych. Leki te działają najlepiej, gdy są stosowane w połączeniu z dobrymi nawykami snu i terapią behawioralną. Niektórzy ludzie stwierdzają również, że leki te są pomocne w przypadku zespołu niespokojnych nóg lub okresowego zaburzenia ruchu kończyn, które są związane z zespołem niespokojnych nóg. Leki te są również znane z tego, że zwiększają ryzyko wypadków. Z tych powodów ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, jeśli cierpisz z powodu bezsennych nocy.

Zależnie od nasilenia bezsenności, tabletki nasenne na receptę mogą pomóc kontrolować objawy przez okres tygodni. U niektórych pacjentów, leki nadal zapewniają korzyści przez dłuższy czas. Jeśli jednak rozważasz tabletki nasenne na receptę, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że działają one odpowiednio i nie mają niepożądanych skutków ubocznych. Ponadto, ważne jest, aby monitorować swoje postępy poprzez regularne wizyty kontrolne.

Niektóre osoby z przewlekłą bezsennością wymagają również bardziej intensywnego leczenia. W takich przypadkach zalecane są tabletki nasenne na receptę. W większości przypadków bezsenność jest spowodowana chorobą podstawową, taką jak obturacyjny bezdech senny, który może obudzić Cię w nocy. Jednak niektóre przypadki mogą utrzymywać się przez długi czas lub nawracać. Jeśli bezsenność przeszkadza Ci w codziennym życiu, czas udać się do lekarza, aby znaleźć rozwiązanie.

Zmiany stylu życia

Niestety bezsenność można leczyć lekami, ale najlepszym sposobem na poprawę snu jest dokonanie pewnych zmian w stylu życia. Pierwszym krokiem jest zmiana nawyków związanych ze spaniem. Zamiast drzemać na kanapie, spróbuj spać na boku. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale udowodniono, że pomaga to lepiej spać. Inne zmiany w stylu życia obejmują obserwowanie tego, co jesz, bycie bardziej aktywnym i zapewnienie, że dostajesz wystarczająco dużo snu siedem dni w tygodniu.

Insomnia może być spowodowana przez różne czynniki. Złe nawyki dotyczące snu mogą wpływać na nasze ogólne zdrowie i powodować wiele skutków w ciągu dnia. Ludzie, którzy cierpią na problemy ze snem, często mają niski poziom energii, podejmują złe decyzje, mają słabą koncentrację, a nawet doświadczają bólów głowy. Podczas gdy problem ten jest najczęściej spowodowany podstawowym stanem medycznym, można go leczyć za pomocą zmian stylu życia i leczenia zdrowia psychicznego. Te zmiany w stylu życia mogą pomóc Ci uzyskać lepszy sen, bez wszystkich negatywnych skutków ubocznych związanych z lekami nasennymi.

Bezsenność jest często spowodowana przez problem zdrowia psychicznego, takich jak depresja, stres, lub stan zdrowia. Bezsenność można leczyć za pomocą suplementów diety, takich jak waleriana i melatonina. Zmiana stylu życia może również pomóc, aby lepiej spać i mniej zmęczony w ciągu dnia. Bezsenność może być również spowodowana przez inne czynniki, takie jak brak snu w nocy lub ciągły wzór spania późno i drzemki.

Twój lekarz może również zalecić terapię poznawczo-behawioralną, aby pomóc Ci lepiej spać. Terapia poznawczo-behawioralna polega na nauczeniu Cię zasadniczych kwestii związanych ze snem, a także na pomocy w opracowaniu rutyny snu. Można również zalecić wizytę u psychologa lub psychiatry, jeśli cierpisz na jakieś konkretne zaburzenia snu. Kluczem jest znalezienie źródła problemu i dokonanie zmian w stylu życia, aby mu zaradzić. Następnie, możesz pracować nad kolejnymi krokami, aby poprawić swój sen.

Podobne Artykuły