Typy objawów cukrzycy

Typy objawów cukrzycy

Istnieje kilka rodzajów objawów cukrzycy. Wśród nich są nadmierne pragnienie, niewyraźne widzenie i neuropatia cukrzycowa. Aby lepiej zrozumieć różne rodzaje objawów cukrzycy, czytaj dalej. Mogą one być dość przerażające i mogą skłonić Cię do szukania pomocy medycznej. Poniżej wymieniono główne objawy cukrzycy i jak można je wykryć. Aby uniknąć dalszych komplikacji, odwiedź lekarza, gdy tylko podejrzewasz u siebie któryś z tych objawów. Jednakże, jeśli zostałeś już zdiagnozowany, objawy te nie są niebezpieczne.

Objawy cukrzycy

Jednym z najczęstszych objawów cukrzycy jest pogarszający się stan organizmu zwany kwasicą ketonową. Stan ten powoduje, że organizm staje się bardziej podatny na infekcje, w tym powszechne infekcje drożdżowe. Cukrzycy mogą doświadczyć utraty wagi, która może być nagła lub stopniowa, lub obu. Ciemna plama skóry na fałdach ciała może być również oznaką cukrzycy. Infekcje drożdżowe są spowodowane przez nadmiar cukru we krwi, który karmi drożdże.

Nadmierne pragnienie może być również oznaką leżącej u podstaw cukrzycy. Nerki organizmu pracują w nadgodzinach, aby filtrować nadmiar glukozy z krwi. Stałe pragnienie może również powodować częste oddawanie moczu. Brak wody może prowadzić do zmęczenia. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań. Podczas gdy nadmierne pragnienie jest drażniące, wskazuje również na pogarszający się stan nerek. Nerki są niezbędne do filtrowania cukru we krwi i mogą źle funkcjonować, jeśli staną się zbyt niewydolne.

Cukrzycowy poziom cukru we krwi może również prowadzić do problemów z widzeniem. Temu stanowi towarzyszy niewyraźne widzenie i zmniejszona widoczność. W wyniku wysokiego poziomu cukru, soczewka oka puchnie i zmienia kształt. Niewyraźne widzenie może trwać tygodnie, aby wyjaśnić, nawet z soczewkami korekcyjnymi. Cukrzycowy poziom cukru we krwi może uszkodzić naczynia krwionośne w siatkówce. W ciężkich przypadkach, naczynia krwionośne mogą ulec uszkodzeniu, co skutkuje retinopatią cukrzycową lub mikroangiopatią cukrzycową.

Neuropatia cukrzycowa

Jeśli cierpisz na cukrzycę, możesz doświadczać objawów neuropatii cukrzycowej. Objawy te mogą obejmować ból stóp, nietrzymanie moczu, zmniejszenie czucia i utratę wzroku. Neuropatia cukrzycowa może również powodować ból w innych miejscach ciała. Aby zdiagnozować ten stan, lekarz przeprowadzi badanie fizykalne, w tym badanie odruchów, równowagi i siły mięśni. Przeprowadzi również testy zwane badaniem przewodnictwa nerwowego i elektromiografią igłową. Testy te mierzą aktywność nerwów i wytwarzają falę, która zmienia się w zależności od odpowiedzi każdego nerwu.

Autonomiczna neuropatia może również wpływać na serce i układ pokarmowy. Stan ten może powodować zawroty głowy przy wstawaniu lub omdlenia, a także może wpływać na zdolność oddawania moczu. Leczenie cukrzycy może pomóc spowolnić lub nawet zapobiec neuropatii cukrzycowej. Normalny poziom glukozy we krwi jest ważny dla zapobiegania i leczenia tego stanu. Na szczęście, istnieją leki dostępne do zarządzania objawami neuropatii cukrzycowej. Oto bliższe spojrzenie na niektóre z tych objawów.

Wysoki poziom cukru może uszkodzić nerwy w całym ciele, ale najczęstsze obszary, w których dochodzi do uszkodzenia nerwów to nogi i stopy. Jeśli pozostawione bez leczenia, warunek może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwów. Oprócz bólu i drętwienia stóp, neuropatia cukrzycowa może również wpływać na drogi moczowe, naczynia krwionośne i układ pokarmowy. Może nawet zaburzać sen i powodować inne problemy. Neuropatia cukrzycowa jest poważnym stanem, ale może być zarządzana z odpowiednim leczeniem.

Nieostre widzenie

Choć większość osób z cukrzycą nie doświadcza pogorszenia wzroku, od czasu do czasu niski poziom cukru we krwi może spowodować nieostre widzenie. Jest to spowodowane uszkodzeniem naczyń krwionośnych w siatkówce. Wiadomo również, że stan ten powoduje krótkotrwałe zamazanie obrazu. Jednak nawet jeśli nieostrość jest krótkotrwała, nadal ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz, że cierpisz na ten stan.

Choć niewyraźne widzenie jest częstym objawem cukrzycy, niektórzy ludzie doświadczają go z powodu wycieku płynu i zmian w kształcie oka. W rzeczywistości, niektórzy ludzie rozwijają ten stan, gdy po raz pierwszy dostosowują się do nowej dawki insuliny. Chociaż u większości pacjentów z czasem następuje poprawa, problem ciężkiej hipoglikemii pozostaje znaczącym długoterminowym ryzykiem u dorosłych chorych na cukrzycę typu 1. Ponadto, wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić małe naczynia krwionośne w siatkówce, powodując niewyraźne widzenie.

Osoby z cukrzycą powinny być badane pod kątem problemów z widzeniem tak szybko, jak to możliwe. Rutynowe badanie oczu pozwoli zidentyfikować jaskrę, jeśli zostanie ona wcześnie wykryta. Zaćma również rozwija się powoli w czasie, ale stan ten może przyspieszyć ten proces. Operacja zaćmy jest jednym ze sposobów na przywrócenie widzenia. Na szczęście zabieg ten jest bardzo bezpieczny i może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych. Jeśli masz cukrzycę, ważne jest, aby co roku odwiedzać okulistę, aby uzyskać kontrolę i leczenie oczu.

Nadmierne pragnienie

Wiele objawów cukrzycy obejmuje nadmierne pragnienie. Objawy cukrzycy, takie jak pragnienie, mogą się różnić w zależności od dziecka. Chociaż małe dzieci często piją dużo płynów, ważne jest, aby Twoje dziecko zostało ocenione przez lekarza, aby upewnić się, że nie ma żadnego podstawowego problemu zdrowotnego. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma nadmierne pragnienie, porozmawiaj z lekarzem o tym, czy inne objawy i historia rodzinna cukrzycy sugerują cukrzycę.

Wysoki poziom cukru we krwi upośledza wykorzystanie glukozy przez organizm, co prowadzi do zwiększonego pragnienia. Odwodnienie może również powodować zwiększone oddawanie moczu. Gdy poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki, naturalną reakcją organizmu jest próba zachowania energii poprzez wypicie większej ilości wody. Jednak picie większej ilości wody może zwiększyć ilość produkowanego moczu, co prowadzi do błędnego koła. Aby monitorować poziom cukru we krwi i uniknąć konsekwencji wysokiego poziomu cukru, należy wykonać domowy test na poziom glukozy we krwi Everlywell. Test ten mierzy Twój średni poziom cukru we krwi w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Główną przyczyną zwiększonego pragnienia jest to, że Twój organizm nie jest w stanie wchłonąć wystarczającej ilości wody. Jeśli pijesz więcej wody niż normalnie, jesteś bardziej skłonny do utraty płynów. Picie wody podczas treningu zwiększa ilość wody, którą organizm zatrzymuje. Jeśli jesteś stale odwodniony, możesz mieć podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę. Jednakże, jeśli jesteś zaniepokojony swoim piciem i zastanawiasz się, czy jest to spowodowane cukrzycą, porozmawiaj ze swoim zespołem opieki zdrowotnej.

Zwiększone oddawanie moczu

Jeśli chodzi o problemy z pęcherzem, cukrzyca może prowadzić do zwiększonego oddawania moczu. Ponieważ może ona uszkodzić mięśnie pęcherza, zwiększona ilość moczu może prowadzić do zatrzymania moczu i nietrzymania moczu z przepełnienia. Może to prowadzić do innych komplikacji, w tym infekcji moczu lub wycieku. Jeśli martwi Cię zwiększona ilość oddawanego moczu, skontaktuj się z pracownikiem medycznym w celu podjęcia leczenia. Na szczęście, istnieje wiele opcji leczenia dostępnych w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa rozwoju infekcji dróg moczowych lub infekcji drożdżowych.

Na szczęście, cukrzyca może być leczona, ale nie zidentyfikowanie jej wystarczająco wcześnie może spowodować poważne problemy. Pierwszym krokiem do leczenia tej choroby jest monitorowanie poziomu glukozy i określenie, czy jesteś zagrożony poważnym stanem. Osoby z cukrzycą mają wyższy poziom glukozy we krwi, co powoduje, że muszą oddawać mocz częściej niż przeciętna osoba. W tym czasie są bardziej podatni na uczucie pragnienia i suchości, a także mogą mieć trudności ze skupieniem uwagi.

Wysoki poziom cukru we krwi jest szkodliwy dla oczu, ponieważ wpływa na naczynia krwionośne. W konsekwencji, oczy diabetyka mogą wydawać się zamazane. Stan ten może spowodować poważne komplikacje, a nawet ślepotę. Osoba z wysokim poziomem glukozy w moczu może rozwinąć infekcję pleśniawki, dlatego ważne jest, aby odwiedzić lekarza, gdy tylko zauważysz któryś z tych objawów. Objawy cukrzycy są powszechne, ale wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie dla procesu leczenia.

Acanthosis nigricans

Występowanie ciemnych, aksamitnych plam na skórze świadczy o schorzeniu zwanym acanthosis nigricans (AN). Zmiany te zazwyczaj dotyczą szyi, pach, pachwin i okolic odbytu/genitalnych, ale mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. Niektórzy ludzie również rozwijać acanthosis nigricans podczas niektórych leków.

Osoba cierpiąca na acanthosis nigricans jest na większe ryzyko rozwoju cukrzycy niż ktoś bez choroby. Inne czynniki ryzyka obejmują nadwagę lub otyłość, posiadanie w rodzinie osoby chorej na cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi. W przypadku Acanthosis nigricans ryzyko rozwoju cukrzycy jest dwa do jednego w porównaniu z osobami bez tego schorzenia. Jeśli doświadczasz tych objawów, nadszedł czas, aby odwiedzić lekarza. Lekarz przeprowadzi badania krwi, aby określić poziom glukozy i insuliny. Mogą również zamówić zdjęcie rentgenowskie, aby wykluczyć wszelkie podstawowe warunki.

Bo acanthosis nigricans może wyglądać brudno, należy unikać pocierania dotkniętego obszaru. Szorowanie ich może podrażnić skórę, więc unikaj wszelkich ostrych produktów. Należy również unikać peelingów, wybielaczy i produktów do pielęgnacji skóry, które mogą powodować podrażnienia. Dodatkowo, zalecana jest dieta, która zawiera owoce i warzywa o wysokiej zawartości błonnika, a także ograniczenie spożycia tłustych, cukrowych i przetworzonych pokarmów.

Podobne Artykuły