Odżywianie i korzyści z oleju z pestek dyni

Odżywianie i korzyści z oleju z pestek dyni

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co to jest olej z pestek dyni, może zainteresuje Cię fakt, że jest on pełen nienasyconych kwasów tłuszczowych, tłuszczów jednonienasyconych i przeciwutleniaczy. Jako olej, który może być ekstrahowany bez rafinacji, olej z pestek dyni jest załadowany składnikami odżywczymi, od kwasów tłuszczowych Omega-3 do karotenoidów. Wśród innych korzyści, jest również znany z poprawy zdrowia osób z chorobami prostaty. Badania wykazały, że może być nawet korzystny w leczeniu cukrzycy i utraty włosów.

Tłuszcz jednonienasycony

Olej z pestek dyni zawiera niewielkie ilości tłuszczu jednonienasyconego. Tłuszcz jednonienasycony jest uważany za dobry tłuszcz i jest bardzo polecany nad tłuszczami nasyconymi. Spożycie jednonienasyconego tłuszczu powinno wynosić nie więcej niż piętnaście do dwudziestu procent przyjmowanych kalorii. Olej z pestek dyni nie zawiera białka ani węglowodanów. Możesz skalować ilości oleju z pestek dyni w swojej diecie w oparciu o indywidualne potrzeby.

Badania wykazały, że olej z pestek dyni może zmniejszyć wysokie ciśnienie krwi, a nawet może pomóc w zapobieganiu chorobom serca. Jednak to badanie zostało przeprowadzone na szczurach i nie jest rozstrzygające dla stosowania u ludzi. Niektóre badania nie wykazały znaczącego związku między olejem z pestek dyni a niższym ryzykiem chorób serca, jednak metaanaliza 20 badań wykazała, że olej z pestek dyni może obniżyć ciśnienie krwi. Dlatego olej z pestek dyni jest nadal wart zbadania.

Badania nad olejem z pestek dyni wskazały, że może on przynieść korzyści dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego i zmniejszyć stan zapalny. Ponadto, uważa się, że może promować utratę wagi. Badania wykazały, że olej z pestek dyni ma korzystny skład kwasów tłuszczowych. Olej z pestek dyni jest bogaty w tłuszcze jednonienasycone, ale zawiera również tłuszcze wielonienasycone, które mogą sprzyjać zdrowiu serca i obniżać poziom cholesterolu. Jednak korzyści z jednonienasyconego tłuszczu w oleju z pestek dyni są nieznane. Zaleca się, aby kobiety nie spożywały więcej niż dwie łyżeczki oleju z pestek dyni dziennie.

Główne składniki odżywcze w oleju z pestek dyni obejmują fitosterole, karotenoidy i przeciwutleniacze. Związki te chronią ważne narządy i pomagają regulować temperaturę ciała. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z pestek dyni pomagają rozbić cholesterol i utrzymać krew w czystości. Dodatkowo przedłużają trawienie i poprawiają wchłanianie. Co więcej, stanowią źródło energii. Kilka badań wykazało, że olej z pestek dyni może przynieść korzyści dla ogólnego stanu zdrowia danej osoby.

Tłuszcz wielonienasycony

Choć istnieje wiele korzyści zdrowotnych płynących z oleju z pestek dyni, ważne jest, aby starannie wybrać produkt. Chociaż jest klasyfikowany jako tłuszcz wielonienasycony, olej z pestek dyni ma tylko niewielką ilość omega-3. Oznacza to, że może zawierać zjełczałe tłuszcze omega-3. Nie jest zalecany dla osób z wysokim ciśnieniem krwi lub historią chorób sercowo-naczyniowych. Jak w przypadku każdego oleju roślinnego, należy omówić korzyści płynące z oleju z pestek dyni z dostawcą opieki zdrowotnej przed rozpoczęciem nowej diety.

Oprócz korzyści dla zdrowia serca, olej z pestek dyni jest również doskonałym źródłem cynku. Jest to najwyższe źródło cynku w organizmie, więc jest korzystne dla prostaty. Jedno z badań opublikowanych w 2011 roku wykazało, że spożywanie oleju z pestek dyni zmniejszyło rozmiar prostaty. Stan ten, znany jako łagodny przerost prostaty, jest problemem związanym z wiekiem, który może powodować ból podczas oddawania moczu. Badanie przeprowadzone w 2011 roku wykazało, że samce szczurów, które spożywały olej z pestek dyni, zmniejszyły rozmiar prostaty o około połowę.

Inne korzyści płynące z oleju z pestek dyni obejmują jego właściwości przeciwzapalne i obniżające ciśnienie krwi. Zwiększa on również „dobry” cholesterol i obniża ciśnienie krwi. Może również pomóc kontrolować objawy menopauzy i regulować pęcherz nadreaktywny. Jest również doskonałym źródłem antyoksydantów. Jednak potencjalne korzyści oleju z pestek dyni dla prostaty nie są w pełni znane. Podczas gdy badania trwają, olej z pestek dyni może być dobrym rozwiązaniem dla wielu osób cierpiących na choroby układu krążenia.

Oprócz wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, olej z pestek dyni i pestki dyni zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Są dobrym źródłem magnezu, który odgrywa krytyczną rolę w tworzeniu kości. Wysokie spożycie magnezu jest związane z poprawą gęstości kości i zmniejszeniem ryzyka osteoporozy u kobiet po menopauzie. Dodatkowo, składniki odżywcze znajdujące się w pestkach dyni mogą zapobiegać cukrzycy. Reaktywne formy tlenu (ROSs) są odpowiedzialne za rozwój cukrzycy, a antyoksydanty mogą zmniejszyć jej ryzyko. Na przykład w badaniu na szczurach chorych na cukrzycę stwierdzono, że diety bogate w pestki dyni i siemię lniane miały wyraźny wpływ na zapobieganie powstawaniu kamieni nerkowych ze szczawianu wapnia.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Olej z pestek dyni jest bogaty w białko, przeciwutleniacze, alfa-tokoferole i węglowodany. Zawiera około 78% tłuszczów nienasyconych. Główną funkcją tych lipidów jest transport kwasów tłuszczowych, ochrona ważnych organów i promowanie zdrowej krwi. Odgrywają one również rolę w trawieniu i wchłanianiu oraz są źródłem energii. To sprawia, że olej z pestek dyni jest doskonałym uzupełnieniem diety.

Jednakże olej ten ma stosunkowo niskie stężenie kwasów tłuszczowych Omega-3, a może zawierać nawet 172 procent kwasów tłuszczowych Omega-6. Ze względu na stosunkowo wysoki procent kwasów tłuszczowych omega-6, olej z pestek dyni może być zbyt wysoki dla Twojej diety. Zawiera on jednak kilka ważnych składników odżywczych, w tym cynk, witaminę A i witaminę E. Zawiera również śladowe ilości innych niezbędnych składników odżywczych. Aby uzyskać najlepsze wyniki z oleju z pestek dyni, upewnij się, że czytasz etykietę.

Zapalenie jest główną przyczyną wielu chorób, w tym raka. Aby to zwalczyć, możesz włączyć do swojej diety naturalne pokarmy przeciwzapalne i suplementy. Olej z pestek dyni może być nawet dobrym wyborem dla osób z zapaleniem stawów. Zapalenie stawów to choroba spowodowana stanem zapalnym i sztywnością stawów. Olej ten może być bezpieczniejszą alternatywą dla leków przeciwzapalnych i jest łatwy do dodania do codziennej diety.

Badanie pilotażowe z 2011 roku wykazało obiecujące wyniki u kobiet po menopauzie. Otrzymywały one olej przez 12 tygodni, a ich objawy znacznie się poprawiły. Kobiety, które przyjmowały olej z pestek dyni doświadczyły również znacznej poprawy poziomu „dobrego” cholesterolu i ciśnienia krwi. Zgłosiły również zmniejszenie objawów menopauzy i pomogły kontrolować swój układ moczowy. Olej z pestek dyni może być również pomocny w kontrolowaniu objawów pęcherza nadreaktywnego.

Antyoksydanty

Olej z pestek dyni zawiera antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, będące wiodącą przyczyną różnych problemów zdrowotnych. Badania pokazują, że spożywanie diety bogatej w olej z pestek dyni może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Dzieje się tak, ponieważ substancje te mogą zmiatać wolne rodniki, które powodują uszkodzenia komórek. Naukowcy odkryli, że dieta bogata w pestki dyni jest związana ze zmniejszonym ryzykiem raka piersi zarówno u kobiet przed, jak i po menopauzie.

Tłoczony na zimno olej z pestek dyni zawiera wysoki poziom zeaksantyny, karotenoidu, który chroni oko przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych (UV). Związki te znane są również jako karotenoidy, które są naturalnie występującymi pigmentami w roślinach. Zeaksantyna w oleju z pestek dyni działa jako silny przeciwutleniacz i może zapobiegać związanemu z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej, które wpływa na wzrok osób starszych. Stan ten prowadzi do niewyraźnego widzenia, a czasami całkowitej utraty wzroku.

Inne składniki odżywcze znajdujące się w oleju z pestek dyni są znane z ochrony organizmu przed wolnymi rodnikami, które są szkodliwe dla komórek. Na przykład uważa się, że cynk zwiększa produkcję testosteronu, który jest ważny dla podniesienia libido. Cynk pomaga również zablokować enzym, który przekształca testosteron w estrogen, co skutkuje większym popędem seksualnym. Aby uzyskać największe korzyści z oleju z pestek dyni, nasiona muszą być utrzymywane w stanie nienaruszonym.

Oprócz tego, że olej z pestek dyni jest bogaty w przeciwutleniacze, zawiera również minerały i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Razem, te składniki odżywcze pomagają oczyścić komórki i chronić skórę. Wolne rodniki uszkadzają tkanki organizmu i są główną przyczyną nadmiernych stanów zapalnych i zapalenia stawów. Dzięki odpowiedniej równowadze antyoksydantów, olej z pestek dyni może zmniejszyć stan zapalny w organizmie. Niedawne duże badanie obserwacyjne wykazało, że spożywanie pestek dyni zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi.

Rozwój włosów

Olej z pestek dyni stosowany w środkach na porost włosów może pomóc w stymulacji mieszków włosowych i pobudzić wzrost włosów. Wystarczy nałożyć go na skórę głowy i zmyć następnego dnia. Masując skórę głowy, olej pomoże stymulować mieszki włosowe i stymulować przepływ krwi, która będzie przenosić niezbędne składniki odżywcze i tlen do skóry głowy. Olej z pestek dyni działa również dobrze, gdy jest zmieszany z olejem rozmarynowym, który jest również sprawdzonym naturalnym środkiem zaradczym.

Inne naturalne składniki, które stymulują wzrost włosów obejmują korzeń żeń-szenia, który może leczyć łupież i stymulować mikrokrążenie w skórze głowy. Olejek zawiera również inne zioła, takie jak kora malabarska kino i korzeń łopianu. Biotyna może pomóc zapobiec łamaniu się włosów. Należy również używać delikatnego szamponu oczyszczającego, który zachowa kolor i nawilży włosy. Ten olej może również pomóc zapobiec łamaniu się włosów i poprawić ich strukturę.

Although pumpkin seed oil has been used for centuries as a culinary ingredient, it’s now available in tablet form. Wiele aptek i sklepów z odżywkami prowadzi ten suplement. Ważne jest, aby pamiętać, że ten rodzaj oleju jest przetwarzany i może nie zawierać wszystkich korzystnych fitoskładników. Ponadto, olej z pestek dyni powinien być przechowywany w lodówce, aby zminimalizować ryzyko utleniania i zmaksymalizować wzrost włosów. Jeśli planujesz używać oleju z pestek dyni na wzrost włosów, najlepiej eksperymentować z dawką tak małą jak 400mg raz w tygodniu lub raz w miesiącu, aby zobaczyć, czy to działa.

Oprócz korzyści dla włosów, olej z pestek dyni jest bogaty w fitosterole, składnik odżywczy występujący w roślinach. Związki te mogą zapobiegać utracie włosów poprzez blokowanie produkcji DHT, hormonu, który powoduje wypadanie włosów. Stosowany miejscowo na skórę głowy, olej ten promuje również wzrost włosów. Możesz również zdecydować się na nałożenie oleju na włosy za pomocą gorącego oleju. Należy jednak pamiętać, że olej ten nie jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów włosów.

Podobne Artykuły